|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Życiorysy Wyklętych w publikacji i wspomnieniach bliskich

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypominamy o pierwszej obszernej publikacji, poruszającej tematykę podziemia antykomunistycznego, działającego na terenie naszego regionu tuż po II wojnie światowej.

Prezentacja książki „Żołnierze WSGO „Warta” Inspektorat Gniezno” odbyła się w lipcu 2020 roku i była efektem długich, nierzadko żmudnych prac poszukiwawczych nad odkryciem zapomnianej karty historii, jakim byli Żołnierze Wyklęci, działający na naszym terenie po styczniu 1945 roku. Ks. dr Michał Sołomieniuk w swojej książce przybliżył sylwetki osób, które zaangażowały się w działania na rzecz odzyskania niepodległości, sprzeciwiając się tym samym narzucanemu, komunistycznemu systemowi. 

Obecnie, jak informuje, w składzie znajduje się kolejna książka pt. „Zielony Trójkąt – wielkopolski antykomunistyczny związek zbrojny 1945-1946. Żołnierze i współpracownicy z powiatu gnieźnieńskiego”. Publikacja ukaże się w wydawnictwie Adam Marszałek w Toruniu, prawdopodobnie późną wiosną tego roku.

Do 39 minuty trwa prezentacja książki, potem są także wspomnienia rodzin bohaterów z tego wydania.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.