|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Akademia Nauk Stosowanych chce dbać o seniorów

Gnieźnieńska uczelnia zaprosiła seniorów do udziału w konferencji, która skierowana była właśnie do tego środowiska, by porozmawiać z nimi o wyzwaniach i możliwościach, jakie pojawiają się w tej grupie wiekowej.

Nie pierwszy raz Akademia Nauk Stosowanych (dawniej PWSZ) wychodzi z propozycją rozmów i zdobywania wiedzy do lokalnej społeczności. Tym razem temat jest szczególny, bowiem w starzejącym się społeczeństwie tematyka senioralna nabiera istotnego znaczenia i to pod wieloma względami.

– Jest to problem występujący w społecznościach zamożnych, takich jak nasz czy inne kraje europejskiej. Seniorów mamy coraz więcej, a osób, które pobierają emerytury, mamy kilka milionów. W związku z tym będzie ich przybywać i dlatego bardzo chcemy się wpisać w ten trend przygotowania ludzi do godnego życia na starość. Prawdopodobnie nie uda się zapewnić im ekonomicznego zaplecza, bo emerytury są, jakie są i można je odpowiednio podnosić, ale możemy im zabezpieczyć życie od strony psychiczno-fizycznej i do tego jak najbardziej nadaje się nasza uczelnia – mówił dr hab. Janusz Wiśniewski, prof. ANS, prorektor ds. organizacji, rozwoju i współpracy w ANS.

W trakcie spotkania uczestnicy mogli wysłuchać między innymi wykładu nt. cukrzycy, zasad odżywiania osób starszych, praktycznych możliwościach rehabilitacji czy trenowania pamięci. Tematyka nie była więc łatwa, ale dla osób doświadczonych życiowo, mogła być istotna. Dla studentów natomiast, ważna w przyszłej praktyce zawodowej: – Te warsztaty zorganizowane przez Instytut Nauk o Zdrowiu, które zajmującego się fizjoterapią, wraz ze studentami, są po to by porozmawiać, pomóc, przebadać seniorów i by pokazać im, że nie są sami przyznał dr hab. Janusz Wiśniewski. Całość zamknęła część praktyczna, na którą składały się różne badania i indywidualne rozmowy i porady. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.