|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

PEC obniża cenę ciepła

Od 1 czerwca Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie zapowiedziało obniżenie taryfy cieplnej dla odbiorców.

Po niestabilnym okresie na rynku ciepłownictwa, spowodowanym wojną na Wschodzie i skokami cen opału w ostatnich dwóch latach, PEC informuje o działaniach podejmowanych w celu obniżenia taryf za dostarczaną energię.

– Spółka intensywnie dążyła do tego, aby ceny ciepła obniżyć do poziomu cen ciepła z rekompensatą tak, aby nasi Odbiorcy w momencie zakończenia obowiązywania rekompensaty nie odczuli zmian cen ciepła. Udało nam się to osiągnąć w przypadku Ciepła systemowego. W przypadku gazu jesteśmy w pełni uzależnieni od jego cen – informuje PEC przypominając, że obecni rekompensata za ciepło obowiązuje do 30 czerwca br., ale są plany jej przedłużenia o kolejne dwa lata.

Zgodnie z informacją od PEC, odbiorcy bez rekompensaty od 1 czerwca mają odczuć obniżkę za konkretne dostawy ciepła – ciepła systemowego o 10%, z kotłowni gazowych o 37,5%, a ciepła z parowej kotłowni gazowej o 41%. Nowa taryfa została przyjęta decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z kwietnia 2024 roku.

– Jest to średnia obniżka cen w skali roku uwzględniająca wszystkie składniki opłat dla naszych Odbiorców, w tym również opłaty stałe i przesyłowe – informuje PEC.

Odbiorcy ciepła z rekompensatą, którzy są objęci nią przepisami np. ze wspólnot, spółdzielni, a także placówki oświatowe czy inne instytucje, korzystają z tej możliwości od października 2022 roku. Jak informuje PEC, ci odbiorcy nie odczują aż tak bardzo obniżki cen od 1 czerwca – wyniesie ona 1,5%. Jak dodała spółka, odbiorcy ciepła z kotłowni gazowych objętych rekompensatą nie będą mieli zmienionej ceny.
Szczegóły dotyczące nowej taryfy są dostępne na stronie PEC.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
20/05/2024 12:34

Pytanie drugie . Jeżeli spółdzielcy GSM korzystają na razie z rekompensat rządowych gdy chodzi o cenę CIEPLIKA, to co sie stanie z cena CIEPLIKA jak wzrośnie w Polsce cena prądu elektrycznego dla PEC -u ? Czy ceny CIEPLIKA dla spółdzielni znowu wtedy wzrosną czy pozostaną na wysokości obecnej ? Kogo o to pytać? Pana prezesa firmy PEC czy panią ministerkę Hening – Kloskę ?

spec
spec
23/05/2024 16:30

Nie zartuj sobie z ministrami tego rzadu. Oni sa niewyksztalceni w resortowych tematach, To sa politycy do specjalnych zadan. A potem bedzie fora ze dwora! Zobaczycie!

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
20/05/2024 12:27

Pytanie pierwsze . Czym różni się parowa kotłownia gazowa od kotłowni gazowej ? Czy można prosić o podanie chociaż po jednym przykładzie domów , które z takich ciepłowni korzystają ?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.