|  Rafał Wichniewicz  |  6 komentarzy

Jest wniosek Prezydenta RP o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie

Prezydent Andrzej Duda skierował list na ręce marszałka Szymona Hołowni o zwołanie Zgromadzenia Narodowego w związku z przyszłorocznymi obchodami 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.

Wydarzenie, które zaplanowane jest na kwiecień 2025 roku, zakłada obecność obu izb parlamentu tj. Sejmu i Senatu. Informację o tym przekazano dzisiaj podczas spotkania władz miasta i powiatu z Wojciechem Kolarskim, Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

– To niezwykle ważne wydarzenie w naszej historii, jedno z najważniejszych. Mówi o naszej państwowości, początkach naszej państwowości, które w opinii prezydenta powinny być godnie uczczone. Z tego względu, żeby to wydarzenie miało właściwą rangę, aby została uhonorowana w sposób symboliczny, aby też miała wymiar państwowych obchodów, prezydent Andrzej Duda skierował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni list, w którym zwraca się z apelem o to, aby ta rocznica została uwzględniona w przyszłym roku i aby Gniezno stało się miejscem Zgromadzenia Narodowego. Aby marszałek zwołał Zgromadzenie Narodowe w związku z tysiącleciem koronacji Bolesława Chrobrego. Aby to wydarzenie było wielkim świętem państwowym, który połączy samorząd ziemi gnieźnieńskiej, aby było świętem Wielkopolski i było wielkim wydarzeniem o charakterze państwowym – powiedział Wojciech Kolarski.

– Dziękuję przede wszystkim panu prezydentowi, że dostrzega tak ważną rocznicę w historii naszego kraju, jaką jest tysiąclecie koronacji pierwszego króla Polski, czyli Bolesława Chrobrego, która miała miejsce tu w katedrze tysiąc lat temu. Myślę, że jest to pierwsza informacja, która uruchomi kolejne potoki dające możliwość obchodzenia godnie tej rocznicy tak, abyśmy mogli ją obchodzić razem z najwyższymi władzami naszego kraju – przekazał prezydent Michał Powałowski. Do słów tych dołączył także starosta Tomasz Budasz oraz poseł Zbigniew Dolata, którzy wyrazili nadzieję, że przyszłoroczne obchody będą godne tej rocznicy.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
21/05/2024 23:11

Swój miedzy swoimi Zbyszek nareście się ujawniłeś.

janciovodnik
janciovodnik
21/05/2024 21:51

I setki tysięcy bo się muszą spotkać.
A może by tą kasę Prezydent D*da przekazał potrzebującym.
Polska mistrzem wywalania kasy.

emigrant
emigrant
23/05/2024 16:15
Odpowiedź  janciovodnik

A niby kto jest w Polsce potrzebujacy? Roboty dla wszystkich jest az zanadto, wiec nieroby niech sie zabieraja do pracy. A kasa na uroczystosci byle madre musi byc!

Bart
Bart
21/05/2024 19:01

To jezioro trzeba oczyścić do dna bo jak ta żabianka wygląda ?

Bart
Bart
21/05/2024 19:00

Już tyle razy mówiłem że jezioro Winiiary trxeba porządnie oczyścić ale nie…Urząð Miejski to lekceważył bo zarządcą tegoż jeziora są Wody Polskie. . Dzwoniłem do UM Gniezno ale odesłali mnie z kwitkiem bo oni nic nie mogą ,nie mają kasy. Musi nad tym jeziorem stać się kolejna tragedia ?

emigrant
emigrant
21/05/2024 17:30

A co tam robi Budasz? Wszak on zaniechal w odpowiednim czasie wszelkich staran uczczenia tych wydarzen? Gdyby nie radny Kaminski, oni nadal by spali w tym temacie.© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.