|  Rafał Wichniewicz  |  8 komentarzy

Odsłonięto tablicę upamiętniającą cmentarz żydowski

W czwartek dokonano odsłonięcia tablicy, upamiętniającej cmentarz osób wyznania mojżeszowego, jaki znajdował się na terenie obecnej Szkoły Podstawowej nr 7.

Cmentarz został założony w latach 80. XIX wieku przy ówczesnej ul. Trzemeszeńskiej (dziś ul. Roosevelta). Do dziś widoczne są jego pozostałości w postaci bramy, ceglanego parkanu (obecnie częściowo rozebranego) oraz domu grabarza i kostnicy.

Sam cmentarz został zniszczony w okresie okupacji niemieckiej, a dalszego dzieła zacierania pamięci o pochowanych w tym miejscu dopełniło po wojnie ulokowanie tu bazy leśnictwa. Pod koniec lat 70. XX wieku przy ul. Paczkowskiego wybudowano gmach dla Szkoły Podstawowej nr 7, jednocześnie na terenie dawnego cmentarza tworząc boisko. Na pozostałym terenie od strony ul. Roosevelta znajdują się garaże, a dawne budynki obsługi nekropolii są zamieszkałe.

W czwartek 6 czerwca odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy, upamiętniającej cmentarz żydowski, na którym przez blisko pół wieku grzebani byli mieszkańcy Gniezna i okolic wyznania mojżeszowego.

– Z jednej strony ma to symboliczne znaczenie, a z drugiej strony jest to ważne wydarzenie przede wszystkim dla społeczności szkolnej, ale także gnieźnieńskiej. Przywracamy bowiem pamięć o tych miejscach, które kiedyś w naszej historii funkcjonowały – mówił prezydent Michał Powałowski. – Nie tyle przeszłość chcemy celebrować, co przyszłość. Zależy nam na tym, żeby nasi uczniowie wyrośli na tolerancyjnych ludzi. Nasza szkoła jest wielokulturowa i mamy uczniów pochodzących z różnych środowisk i narodowości, nie tylko ukraińskich – mówiła Anna Knocińska, dyrektorka SP nr 7.

– Jestem szczęśliwa, jak którykolwiek z miast, miasteczek podejmuje się renowacji cmentarzy. Jest to dla mnie przede wszystkim największa rzecz na świecie – właśnie dla gminy żydowskiej, bo potem idzie za tym edukacja, spotkania z ludźmi, nie mówiąc o szabatach i świętach. A cmentarze są świętością – powiedziała Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu.

Tablica została ufundowana przez śp. Huberta Palucha, który zmarł kilka tygodni temu i nie doczekał się tej uroczystości. W jego imieniu, wraz z Alicją Kobus, odsłonięcia dokonała wdowa Katarzyna Białas-Paluch. 

Całe wydarzenie urozmaiciły występy uczniów z miejscowej szkoły oraz okolicznościowy koncert instrumentalny. 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Malgorzata
Malgorzata
07/06/2024 13:13

Jak nazywali się przedwojenni żydzi w Gnieznie?

stamtąd
stamtąd
06/06/2024 23:51

Teraz, kiedy już wszyscy wiedzą, że przy Roosevelta był cmentarz i nadal są tam pochowani ludzie i na tym podwórzy należałoby zrobić porządek, usunąć te przebrzydłe garaże, i zakazać wywieszania bielizny, bo dzisiaj tam wisiały chyba nawet g****e. Kultura cmentarzy obojętnie jakiej religii wymaga troski i etyki, bo to miejsce kultu! To świadectwo historii, a ta sytuacja, którą tam widujemy temu zaprzecza i jest to przy głównym trakcie Gniezna!

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
06/06/2024 21:12

Było by jeszcze piękniej, gdyby z terenów byłego, żydowskiego cmentarza ….ZNIKNĘŁY te szkaradne, drewniane , tymczasowe garaże. Zmarłych pochowanych na tej ziemi chociaż w ten sposób powinno się uszanować. Kto właściwie pozwolił na ich ustawienie na tej, poświęconej zmarłym posesji (za czerwonym murem) ? .Czyj jest obecnie ten teren ? Miasta Gniezna ??

bobhaus
bobhaus
06/06/2024 20:46

Wreszcie wiedza o gnieźnieńskiej społeczności Żydów jest przywracana historii Gniezna.

Ostatnio edytowane 12 dni temu przez bobhaus
Ola
Ola
06/06/2024 15:09

Dlaczego na tablicy jest „znajduje się”, a nie „znajdował się”?!

xyz
xyz
10/06/2024 10:14
Odpowiedź  Ola

Bo ci zmarli tam nadal w tej ziemi leżą!

Obywatel RP
Obywatel RP
06/06/2024 14:24

Wy tu odsalniacie żydowskie tablice a oni nas oskazrazja o holokaust i pomoc nazistowskim Niemca

xyz
xyz
10/06/2024 10:16
Odpowiedź  Obywatel RP

A co to ma do rzeczy z tematem cmentarza pochowanych tam zmarłych?© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.