|  Rafał Wichniewicz  |  4 komentarze

Przyznano absolutorium za ubiegły rok

W środowe popołudnie odbyła się sesja Rady Miasta Gniezna, w trakcie której przyznano absolutorium prezydentowi Michałowi Powałowskiemu. Mimo, że zasadniczo dotyczy ono jego poprzednika.

Pierwsze z posiedzeń, zaplanowanych na środę, dotyczyło raportu o stanie miasta oraz rozliczenia finansowego za 2023 rok. Połowa roku zawsze jest okresem, kiedy dokonuje się podsumowania środków publicznych, które były wydatkowane w poprzednim okresie. Te dotyczyły jeszcze prezydentury Tomasza Budasza, ale laury i uwagi przyjmował na sesji jego następca po kwietniowych wyborach – Michał Powałowski, wcześniej zastępca. 

Najistotniejsze w tym zakresie jest zawsze absolutorium, podczas którego przedstawiciele klubów radnych mogą wyrazić swoją opinię na temat tego, jak wyglądają finanse miasta oraz ich dysponowanie. 

Jako pierwszy głos zabrał reprezentant Koalicji dla Pierwszej Stolicy radny Łukasz Kaszyński. Wzorem lat poprzednich, ograniczyło się to tylko do streszczenia raportu o stanie miasta za 2023 rok czy ubiegłorocznych punktów budżetowych z kwotami i procentami. – W ocenie klubu radnych Koalicji dla Pierwszej Stolicy, planowany budżet w 2023 roku został zrealizowany prawidłowo. Proponowane rozwiązania inwestycyjne i wyznaczane kierunki rozwoju są konsekwentne i pozwalają przyjąć, że nasze miasto będzie dalej systematycznie rozwijać i zmieniać na lepsze – powiedział.

Wiceprzewodnicząca Natasza Szalaty w imieniu klubu PiS wyraziła nieco inne stanowisko, w którym wskazała na sprawy takie, jak źle wykonana bieżnia lekkoatletyczna, podniesienie podatku od nieruchomości, nierówne chodniki czy brak równomiernego rozwoju infrastruktury miejskiej: – Jako radni klubu PiS mamy nadzieję, że nasze wnioski zostaną uwzględnione przez pana prezydenta, stworzą przestrzeń do dyskusji nad naszymi propozycjami i będa w jakiś sposób procedowane – mówiła.

Jako „szczere uwagi” kazał potraktować swoje wystąpienie radny Paweł Kamiński z klubu Ziemia Gnieźnieńska: – Budżet to nie tylko rachunkowość i strona prawna, ale to też sposób uprawiania polityki, jakieś priorytety, strategia planowania i realizacji. To wszystko naszym zdaniem składa się na to, co powinniśmy brać pod uwagę przy udzielaniu absolutorium – powiedział, wskazując w dłuższym wystąpieniu na to, jak wyglądają priorytety, kiedy ul. Wierzbiczany od lat czekała na dofinansowanie, żeby ją zrealizować, a ul. Rycerska powstała ze środków własnych. Wskazał też na złą politykę gospodarowania nieruchomościami, a także słabe przygotowania do rocznicy koronacji w 2025 roku.

Ostatecznie głosami 14 radnych „za”, 4 wstrzymujących się i 4 przeciwnych, absolutorium zostało udzielone. 

– Dziękuję państwu radnym, którzy głosowali „za”, za zaufanie. Przyjmuję uwagi krytyczne, które były wyrażone w kierunku opinii nad budżetem, który był przygotowany wcześniej. Będę się starał, żeby te uwagi zastosować w praktyce – powiedział na koniec prezydent.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wilk
wilk
27/06/2024 17:15

Radni z prezydentem zadowoleni z rozwoju GNIEZNA ??? A co z złodziejskimi podwyżkami za WODĘ od czerwca,czyli radni mają to jak zwykle w d……zupie,ważne ,że lemingi,gimbusy ,dzbany wybrali na stołki !!!!

turysta
turysta
27/06/2024 10:57

Za takie pieniądze kupię działkę i postawię domek w stanie surowym, a może i nawet więcej. A gnieźnieńskiej władzy nawet nie chce się pomyśleć, że po pierwsze taki remont trzeba było zrobić przed sezonem turystycznym, a po drugie za przysłowiową złotówkę wynająć chętnemu. Niech zrobi remont i niech żyje z eksploatacji tego przybytku i sprawa załatwiona. Ciekawe, ze w krajach zachodnich wszystko jakoś się opłaca tamtejszym gospodarzom, tylko u nas ceny są z kosmosu i potem mamy, co mamy. No i brak ludzi z ikrą i z doświadczeniem na stanowiskach.

Marek Antoni ZYGMUNT
Marek Antoni ZYGMUNT
26/06/2024 17:13

Pytam, by mieszkańcy Gniezna wiedzieli . A co by się stało, jakby Pan prezydent nie uzyskał absolutorium ? Jakie były by konsekwencje takiego głosowania ?

Urzedas
27/06/2024 09:28

Żadne!© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.