|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Zmarł ks. kan. prof. Antoni Siemianowski

źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

W niedzielę 4 grudnia w Domu Księży Seniorów zmarł ks. kan. prof. dr hab. Antoni Siemianowski – filozof, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Śp. ks. prof. Antoni Siemianowski urodził się 28 maja 1930 roku w miejscowości Mimowola pod Inowrocławiem. Uczęszczał do znanego i szanowanego inowrocławskiego Liceum im. Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1956 roku z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. Jego kursowym kolegą był m.in. kard. Józef Glemp. Po krótkiej pracy duszpasterskiej m.in. jako kapelan sióstr służebniczek w Pleszewie, w 1959 roku rozpoczął studia specjalistyczne z zakresu filozofii teoretycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorat obronił w 1966 roku na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL na podstawie pracy „Metafizyczna konieczność istnienia Boga według Henryka z Gandawy”

W styczniu 1966 roku, jeszcze przed obroną doktoratu, został powołany do grona nauczycieli seminaryjnych. Objął wówczas systematyczne wykłady z zakresu filozofii: wstęp do filozofii, logikę, teorię poznania, filozofię przyrody i psychologię. Problematyka wykładów wykraczała poza problematykę historii filozofii, ucząc więc drugich, musiał sam się intensywnie dokształcać, aby poszerzyć swoją wiedzę. Co prawda, nie mógł myśleć o samodzielnej pracy nad ulubionymi zagadnieniami, ale mimo to praca dydaktyczna dawała dużą swobodę: zaczął na nowo samodzielne studia filozofii, teraz już na potrzeby ukierunkowanej dydaktyki, wgłębiając się w filozofię współczesną. W 1994 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego z całości dorobku naukowego.

Od 1998 roku, w związku z włączeniem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu w struktury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, został mianowany profesorem nadzwyczajnym filozofii teoretycznej na Wydziale Teologicznym UAM, a w 2003 roku uzyskał tytuł profesora tzw. belwederskiego. W 1999 roku został wybrany przez Radę Wydziału Teologicznego do Senatu Akademickiego; senatorem był jednak tylko przez jeden rok, albowiem po skończonym 70. roku życia i przejściu na emeryturę musiał zrezygnować z tej funkcji. Nadal jednak pracował na wydziale jako profesor filozofii, wykładając i pisząc artykuły z zakresu etyki wartości i antropologii filozoficznej oraz szkice historyczno-teoretyczne o europejskim myśleniu o człowieku.

Śp. ks. Antoni Siemianowski napisał ponad 170 artykułów, recenzji, publikacji i książek z zakresu filozofii m.in.: „Człowiek i Prawda” (Poznań 1986), „Śmierć i perspektywa nadziei” (Gniezno 1992), „Człowiek a świat wartości” (Gniezno 1993), „Szkice z etyki wartości” (Gniezno 1995), „Antropologia filozoficzna” (Gniezno 1996), „Sumienie” (Bydgoszcz 1997), „Zrozumieć miłość. Fenomenologia i metafizyka miłości” (Bydgoszcz 1998), „Czym jest filozofia?” (Toruń 2006). Publikował m.in. w czasopismach: „W drodze”, „Znak”, „Akant”, „Colloquia Theologica Adalbertina”.

Ostatnie dwa lata życia spędził w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. W maju 2022 roku obchodził 66-lecie kapłaństwa. Był najstarszym pod względem „stażu” kapłanem archidiecezji gnieźnieńskiej. W pamięci pokoleń kleryków, studentów, a także tych, którzy mieli okazję go poznać, pozostanie nie tylko jako wybitny mentor i intelektualista, ale niezwykle skromny, serdeczny i uduchowiony człowiek.

… Światłość Wiekuista niechaj mu świeci.

Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie śp. ks. Antoniego Siemianowskiego odbędzie się w środę 7 grudnia o 11.00 w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 8 grudnia w Gnieźnie. Msza św. celebrowana będzie o 10.00 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Po Mszy św. pochówek na cmentarzu św. Piotra przy ulicy Kłeckoskiej (początek przy bramie przy ul. Kłeckoskiej).

źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Olaf
07/12/2022 08:43

Szczęść boże…

Jakie modlitwy warto odmawiać w intencji księdza?

Olaf
Olaf
27/07/2023 20:55
Odpowiedź  Olaf

Najwyraźniej najlepiej takie z e-modlitwy.pl drogi Michale 🙂© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.