|  Rafał Wichniewicz  |  3 komentarze

Świąteczne reklamy przedwojennych firm z Gniezna

Źródło: Fotopolska i Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Reklama zawsze była dźwignią handlu i dobrze wiedzieli o tym także gnieźnieńscy sprzedawcy, promujący swoje firmy na łamach miejscowego dziennika. Przedstawiamy ogłoszenia opublikowane w przedświątecznym wydaniu gazety „Lech”, która wyszła 18 grudnia 1938 roku.

Przygotowania do świąt, nierzadko wymagające dużo wysiłku w postaci gotowania strawy oraz zakupu prezentów, nie są domeną współczesności. Także przed II wojną światową, zależnie od aktualnej sytuacji gospodarczej oraz zasobności finansowej rodzin, do świąt starano się podchodzić w wyjątkowy sposób. W tym pomagały liczne firmy, oferujące swoje produkty, które albo znajdowały się na wigilijnym stole lub też były wręczane w postaci prezentów, nazywanych wówczas częściej podarkami.

Pod koniec lat 30. nastąpiła poprawa sytuacji ekonomicznej po kryzysie z początku tej dekady. Mimo iż Gniezno przez cały ten okres nadal zmagało się ze sporym bezrobociem, to jednak wiele firm starało się przyciągać klientów nie tylko marketingiem szeptanym, ale także poprzez reklamę podkreślali swoją markę. Takie składy, jak kupca Edmunda Holki, producenta alkoholi Bolesława Kasprowicza czy jubilera Franciszka Perlikiewicza, były powszechnie znane w Gnieźnie. Dowodem na to, że chodziło tylko o przypomnienie o swoim istnieniu było to, że nierzadko w ogłoszeniach nie podawano adresu, bo każdy wiedział, gdzie taki sklep istnieje. Inne firmy korzystały z okazji, że choć nie sprzedawały nic świątecznego, to chciały zaistnieć przedświątecznym wydaniu – dodajmy, że wówczas, tak jak i dzisiaj, reklama stanowiła główne źródło utrzymania dla prasy. 

Zapraszamy do obejrzenia reklam. Jeśli ktokolwiek posiada jakieś informacje, zdjęcia, dokumenty lub ciekawe wiadomości o niżej wymienionych firmach, proszony jest o kontakt: historia@gniezno24.com

Jeśli ktokolwiek posiada jakieś informacje, zdjęcia, dokumenty lub ciekawe wiadomości o niżej wymienionych firmach, proszony jest o kontakt: historia@gniezno24.com

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
senior
28/12/2022 12:52

Odradzająca się po 123 latach Polska pokazała, że Polacy to kraj ludzi dobrze zorganizowanych i przedsiębiorczych, o czym świadczą te reklamy, o wysokiej jakości reklamowanych firm. Niestety, komuna zniszczyła na długie lata zapał do odbudowy Polski, okradła handlowców, przedsiębiorców, właścicieli budowli zarówno fabrycznych jak i mieszkaniowych, zniszczyła etos pracy etc. Aż dziw bierze, że są jeszcze ludzie, którzy tamte ponure czasy wspominają z rozrzewnieniem, a często popierają w różnych wyborach spadkobierców tej marksistowskiej doktryny.

Wlodzimierz
Wlodzimierz
29/01/2023 14:09
Odpowiedź  senior

Oj co prawda, to prawda. Przeflancowanych komunistów i ich fanów mamy w Gnieźnie jeszcze dostatek.

Ostatnio edytowane 1 rok temu przez Wlodzimierz
Marek ZYGMUNT
Marek ZYGMUNT
25/12/2022 13:00

Kto te słupy z przewieszonymi przewodami elektrycznymi pamięta to znaczy , że już jest po sześćdziesiątce. A kto pamięta, że na tych słupach były też głośniki nadające komunikaty z miejskiego radiowęzła to znaczy , że poza wiekiem ma też dobą pamięć !© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.