|  Rafał Wichniewicz  |  2 komentarze

Film dokumentalny o podpaleniu katedry 23 stycznia 1945 roku

Historia przez lata żyjąca jedynie w pamięci gnieźnian i przekazywana ustnie, na łamach publikacji była notorycznie zakłamywana. 23 stycznia 1945 roku, dwa dni po wkroczeniu do Gniezna, czerwonoarmiści ustawili na Rynku czołgi, z który ostrzelali katedrę.

W 2021 roku zrealizowany został najnowszy do tej pory film dokumentalny, zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, opowiadający o tym, co się rozegrało tamtego popołudnia na terenie Gniezna.

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
26/01/2023 16:13

Zgadzam się z Wilkiem, chociaż towarzysze amerykańscy wcale nie są lepsi.

wilk
wilk
25/01/2023 18:07

Ot przywieźli nam wolność i demokrację na ruskich czołgach,a kulturę i wychowanie nauczali..kolbami od pepeszy. Dziś naszym lokalnym tzw.nowoczesnym komuszkom,którzy rządzą w Pierwszej Stolicy od dawna,jeszcze pewnie po piwnicach bywają walonki i kufajki po ….dziadkach .© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.