|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Zespoły muzyczne Gniezna z 1973 roku na archiwalnym filmie

Orkiestra kolejowa kadr z nagrania

Zespół Klemensa Waberskiego, kolejarska orkiestra dęta czy zespół gnieźnieńskiej Garbarni – to tylko część artystów, uwiecznionych na filmie dokumentalnym, udostępnionym z archiwum TVP.

Ten film to prawdziwa wyprawa do muzycznego Gniezna z początku lat 70. XX wieku. W reportażu występują zespoły, które dziś nie istnieją lub nadal funkcjonują na kulturalnej mapie miasta. Materiał został stworzony kilka dekad temu na potrzeby TVP i obecnie jego cyfrowa wersja została udostępniona w internecie.

Na materiale widać Gniezno w 1973 roku – w tym m.in. ul. Chrobrego, parowozownię, wnętrza Garbarni. Po kilkuminutowym wprowadzeniu, obejmującym różne wątki historyczne dotyczące dziejów Gniezna, prezentowane są poszczególne grupy muzyczne (od ok. 9:30 minuty) Zespół Kameralny pod dyrekcją Klemensa Waberskiego, Państwową Szkołę Muzyczną, chór „Szpaki” pod dyrekcją Wiesława Kisera, Męski Chór „Dzwon” pod dyrekcją Alfonsa Ulricha oraz Kolejarską Orkiestra Dętą i amatorski zespół „Cztery i pół” Gnieźnieńskich Zakładów Garbarskich.

Film można obejrzeć w serwisie zdigitalizowanych archiwalnych materiałów TVP (strona może czasowo wolniej działać):

https://cyfrowa.tvp.pl/video/miasta,gniezno,60271354

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.