|  Rafał Wichniewicz  |  Zostaw komentarz

Miejska Kolejka Dziecięca na filmie z telewizyjnego archiwum

Miejska Kolejka Dziecięca w Parku Piastowskim
Kadr z filmu

W sieci opublikowany został krótki, ale wyjątkowy film, pochodzący z telewizyjnego archiwum. Prezentuje on działalność Miejskiej Kolejki Dziecięcej, która działała w Parku Piastowskim.

O wyciągnięciu nagrania na światło dzienne poinformował prowadzący program TVP3 „Pociąg do Wielopolski” Bartłomiej Pomianowski. Od jakiegoś czasu telewizyjne archiwum jest przeszukiwane pod kątem przechowywanych materiałów, dotyczących kolei i kolejnictwa na terenie Wielkopolski. Jednym z nich jest opublikowany w środę 16 marca krótki, bo zaledwie 33-sekundowy film, prezentujący Miejską Kolejkę Dziecięcą

Historię MKD obszernie opisaliśmy swojego czasu w cyklu „Gniezno, którego już nie ma – kolejka dziecięca w Parku Piastowskim”. Działała ona w latach 1962 – 1972/3, jeździła po krótkim torze, ale na owe czasy stanowiła wyjątkową atrakcję. Można śmiało powiedzieć, że w tym czasie na terenie Gniezna funkcjonowały dwie niezależne koleje wąskotorowe (choć jedna tylko jako atrakcja, a druga służyła regularnym przewozom pasażerskim i towarowym).

Sam film, jak informuje prowadzący „Pociąg do Wielkopolski”, został nakręcony w 1965 roku. Widać na nim przejazd samego pociągu wypełnionego dziećmi oraz tabor:  Wagony Bhi 155, Bhi 160 oraz Bhi 166 – wszystkie z 1914 roku. Ozdobą kolejki był parowóz T2-027, który zbudowano w 1936 roku w zakładzie Orenstein & Koppel w Berlinie – informuje. Może ktoś z gnieźnian rozpozna się na nagraniu?

 

#Tagi

W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments© Gniezno24. All rights reserved. Powered by Libermedia.